ଜଳ ସଂରକ୍ଷଣ ଉପରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦିଙ୍କ ଗୁରୁତ୍ୱ

0
1014
modi2
modi2

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ବିଶ୍ୱ ଜଳଦିବସ ଅବସରରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ଜଳ ସଂରକ୍ଷଣ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଭାରତର ପ୍ରତିବଦ୍ଧତା ଉପରେ ପୁନଃଗୁରୁତ୍ୱାରୋପ କରିଛନ୍ତି। ୨୦୧୮ ବିଶ୍ୱ ଜଳ ଦିବସର ବାର୍ତ୍ତା ହେଉଛି ‘ଜଳ ପାଇଁ ପ୍ରକୃତି’- ଏକବିଂଶ ଶତାବ୍ଦୀରେ ଆମେ ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଥିବା ଜଳ ସଙ୍କଟ ଆହ୍ଵାନର ପ୍ରାକୃତିକ ସମାଧାନର ସନ୍ଧାନରେ।

ଆଜି ବିଶ୍ୱ ଜଳ ଦିବସ ଉପଲକ୍ଷେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ଏକ ଟୁଇଟ୍‌ରେ ‘ଜଳ ଶକ୍ତି’ର ଗୁରୁତ୍ୱ ଉପରେ ଆଲୋକପାତ କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଲୋକେ ଜଳ ସଂରକ୍ଷଣ କଲେ ସହର, ଗ୍ରାମ ଓ କୃଷକମାନେ ଖୁବ୍‌ ଉପକାର ପାଆନ୍ତି। ବିଶ୍ୱ ଜଳଦିବସ ଅବସରରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ଜଳ ସଂରକ୍ଷଣ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଭାରତର ପ୍ରତିବଦ୍ଧତା ଉପରେ ପୁନଃଗୁରୁତ୍ୱାରୋପ କରିଛନ୍ତି। ବିଶ୍ୱ ଜଳ ଦିବସ ଉପଲକ୍ଷେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦି ଏକ ଭିଡିଓ ମଧ୍ୟ ଟୁଇଟ୍‌ କରିଛନ୍ତି। ପ୍ରତି ବର୍ଷ ମାର୍ଚ ୨୨ ତାରିଖ ଦିନ ବିଶ୍ୱ ଜଳ ଦିବସ ପାଳିତ ହୁଏ। ପୃଥିବୀରେ ଜୀବ ଜଗତ ତିଷ୍ଠି ରଖିବା ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ ଅନ୍ୟତମ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଉପାଦାନ ‘ଜଳ’କୁ ନଷ୍ଟ ନ କରିବାକୁ ଆଜିର ଦିନ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ସ୍ମରଣ କରାଇ ଦିଏ। ୨୦୧୮ ବିଶ୍ୱ ଜଳ ଦିବସର ବାର୍ତ୍ତା ହେଉଛି ‘ଜଳ ପାଇଁ ପ୍ରକୃତି’- ଏକବିଂଶ ଶତାବ୍ଦୀରେ ଆମେ ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଥିବା ଜଳ ସଙ୍କଟ ଆହ୍ଵାନର ପ୍ରାକୃତିକ ସମାଧାନର ସନ୍ଧାନରେ।