ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଭେଟିଲେ ପୁରୀ ଗଜପତି

0
882
Gajapati-naveen Meet
Gajapati-naveen Meet
ଭୁବନେଶ୍ୱର : ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ସହ ସାକ୍ଷାତ କରିଛନ୍ତି ପୁରୀ ଗଜପତି ମହାରାଜା ଦିବ୍ୟସିଂହ । ଶ୍ରୀ ମନ୍ଦିରର ଉନ୍ନତି କରଣ ପାଇଁ ୫ଟି ଯୋଜନା ଉପରେ ଗଜପତି ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଛନ୍ତି।
 ରାଜ୍ୟ ସଚିବାଳୟରେ ଗୁରୁବାର ପୁରୀ ଗଜପତି  ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସହ ସାକ୍ଷାତ କରିଛନ୍ତି। ପୁରୀ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରର ପରିଚାଳନା ନେଇ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ସେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା କରିବା ସହ ତାଙ୍କୁ ଶ୍ରୀ ମନ୍ଦିରର ଉନ୍ନତି କରଣ ପାଇଁ ୫ଟି ଯୋଜନା ଉପରେ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଛନ୍ତି। ଏତଦବ୍ୟତିତ ପୁରୀ ସେବାୟତଙ୍କ ପାଇଁ ୨ଟି ଯୋଜନା ପାଇଁ ସେ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଛନ୍ତି ।

ପୁରୀ ଗଜପତି ମହାରାଜା ଦିବ୍ୟସିଂହଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ, ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଦିଆଯାଇଥିବା ୫ଟି ପ୍ରସ୍ତାବ ମାନ ହେଉଛି ପ୍ରଥମତଃ ଶୀମନ୍ଦିର ଚତୁଃପାର୍ଶ୍ୱର ଉନ୍ନତୀକରଣ, ତିନୋଟି ମୁଖ୍ୟ ମଠ ଯଥା ଉତ୍ତର ପାର୍ଶ୍ୱ, ଦକ୍ଷିଣରେ ଥିବା ମଠ ଓ ଏମାର ମଠର ପୁନଃଉଦ୍ଧାର ଏବଂ ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପ୍ରଚାର। ଦ୍ୱିତୀୟତଃ ଶ୍ରୀଗୁଣ୍ଡିଚା ମନ୍ଦିରର ଉନ୍ନତିକରଣ, ଭିତର ବେଢାରେ ସ୍କନ୍ଦ ପୂରାଣ ସଂପର୍କିତ ଚିତ୍ର ନିର୍ମାଣ । ତୃତୀୟତଃ ଜଗନ୍ନାଥ ବଲ୍ଲଭ ମଠ ଉଦ୍ୟାନ ଓ ବଗିଚା ଉନ୍ନତିକରଣ, ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ସଂସ୍କୃତି ପ୍ରଚାର ଓ ସୁନ୍ଦର ଉଦ୍ୟାନ ନିର୍ମାଣ, ଚତୁର୍ଥ ବଡ଼ଦାଣ୍ଡର ସୌନ୍ଦର୍ୟ୍ୟକରଣ ଏବଂ ଶେଷ ଯଥା ପଞ୍ଚମ ପ୍ରସ୍ତାବରେ ପୁରୁଷତ୍ତୋମ କ୍ଷେତ୍ର ପ୍ରବେଶ ସ୍ଥାନ ଅଠରନାଳର ଉନ୍ନତି ଉପରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା ହୋଇଥିବା ଶ୍ରୀ ଦିବ୍ୟସିଂହ କହିଛନ୍ତି।

ଏହି ସମସ୍ତ ଯୋଜନାର ଉନ୍ନତିକରଣ ଓ ଗଠନ ବ୍ୟତିତ ଗତକାଲି ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପରିଚାଳନା କମିଟିର ନିଷ୍ପତି କ୍ରମେ ସେବାୟତଙ୍କ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ୨ଟି ଯୋଜନା ଉପରେ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦିଆଯାଇଛି। ଶ୍ରୀ ମନ୍ଦିର ଆଦର୍ଶ ଗୁରୁକୁଳମ୍ ଯଥା ସେବକଙ୍କ ପୁଅ ଓ ଝିଅଙ୍କୁ ମାଗଣାରେ ଶିକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା ଯୋଜନା ଉପରେ ଆଲୋଚନା ହୋଇଛି। ଏହି ଯୋଜନାରେ ଆଧୁନିକ ଶିକ୍ଷା ସହିତ ଶାତ୍ସୀୟ ଓ ପାରମ୍ପରିକ ଶିକ୍ଷା ମଧ୍ୟ ଅନ୍ତର୍ଭୃକ୍ତ ରହିବ। ଏହା ବାଦ୍ ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ଦୈନିକ ସେବକମାନଙ୍କ ରହିବା ବ୍ୟବସ୍ଥା ବା ଏକ ନିବାସ ସ୍ଥାପନ କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତାବ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଦିଆଯାଇଛି ।  ଏହି ବୈଠକରେ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରଶାସକଙ୍କ ସମେତ ଆଇନ ମନ୍ତ୍ରୀ, ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ ଆଦିତ୍ୟ ପ୍ରସାଦ ପାଢ଼ୀ, ରାଜସ୍ୱ ମନ୍ତ୍ରୀ ମହେଶ୍ୱର ମହାନ୍ତି ଓ ପୁରୀ ଜିଲ୍ଲାପାଳ ଉପସ୍ଥିତ ରହିଥିଲେ ।